Jak rekordzistka Lottera obnażyła absurdalne amerykańskie prawo loteryjne? :D

Jak rekordzistka Lottera obnażyła absurdalne amerykańskie prawo loteryjne? :D

Jak rekordzistka Lottera obnażyła absurdalne amerykańskie prawo loteryjne? :D

Tłumaczenie artykułu Florida Lottery Shuts Down Some – But Not All – Retailers Linked to Online Sales (pol. Floryda Lotto zamyka niektórych – ale nie wszystkich – sprzedawców detalicznych powiązanych ze sprzedażą internetową) z poprawkami redakcyjnymi.

Źródło wraz z reportażem video: https://www.nbcmiami.com/news/local/florida-lottery-shuts-down-some-but-not-all-retailers-linked-to-online-sales/163987/


Floryda wypłacała wygrane na loterii międzynarodowym zwycięzcom – osobom, które kupiły bilety online. Chociaż kupowanie biletu online nie jest nielegalne, może to być kłopotliwe dla sklepów na Florydzie, które drukują bilety. Donosi Tony Pipitone z NBC 6.

Aura Dominguez Canto otrzymała telefon swojego życia w lipcu zeszłego roku (2017 – przyp. red.), będąc w domu w Panamie.

„Cieszę się, że mogę powiedzieć, że wczoraj wieczorem wygrałaś 30 milionów dolarów” – powiedział rozmówca.

„O mój Boże. O mój Boże” – powtórzyła Dominguez Canto, dodając, że jest w szoku.

Kiedy jednak w sierpniu dotarła do Tallahassee, aby odebrać wypłatę w wysokości 21 milionów dolarów (opcja gotówkowa po odliczeniu podatków – przyp. red), pojawił się problem.

W oświadczeniu dotyczącym bezpieczeństwa loterii twierdziła, że kupiła los w sklepie z towarami paczkowanymi w Panhandle, gdzie wydrukowano zwycięski kupon.

Ale nigdy nie postawiła stopy w sklepie.

Następnie napisała: „Poprosiłam mojego przyjaciela Dariana, aby mi to kupił”. Jednak zapytana o dane kontaktowe Dariana nie miała ich przy sobie.

Podejrzewająca ochrona loterii zaczęła sprawdzać sprzedaż biletów, zanim wypłaciła jej wygraną.

Później tego samego wieczoru adwokat Dominguez Canto zadzwonił do ochrony loterii, aby ujawnić, że faktycznie kupiła los za pośrednictwem TheLotter.com, internetowej usługi loteryjnej.

Ochrona loterii pojechała do sklepu w Campbellton, gdzie właściciel przyznał, że korzystał z laptopa, drukarki i skanera dostarczonych przez TheLotter w celu przyjmowania zamówień, drukowania kuponów gry, a następnie skanowania biletów wydrukowanych z maszyn sprzedawcy w celu ich wysłania do biura TheLotter w Izraelu.

Następnego dnia „Darian” pojawił się w siedzibie loterii i przedstawił się jako Darian Stanford, prawnik ze stanu Oregon, który reprezentuje TheLotter. Wyjaśnił, jak działa TheLotter i jak pomógł Dominguez Canto wejść w fizyczne posiadanie zwycięskiego losu wydrukowanego w Panhandle.

Stanford powiedział, że TheLotter umożliwia graczom spoza Stanów Zjednoczonych zakup losów na loterie z około 20 krajów. Osiąga zyski, pobierając od swoich klientów opłaty wyższe niż wartość nominalna biletów – w niektórych przypadkach o 50 procent więcej niż kosztowałby bilet kupiony osobiście, plus opłata za usługę.

Jeśli chodzi o los Dominguez Canto, zajęło to dwa tygodnie – ochrona loterii skonsultowała się z organami ścigania, aby ustalić, czy nie doszło do złamania prawa karnego – ale ostatecznie urzędnicy loterii ustalili, że jest on ważny i Dominguez Canto była prawowitym zwycięzcą jackpota Florida Lotto o wartości 30 milionów dolarów ( opcja gotówkowa o wartości 21 milionów dolarów).

Właściciel sklepu, który sprzedał bilet, nie miał tyle szczęścia.

W listopadzie loteria rozwiązała umowę ze sprzedawcą detalicznym, informując właściciela w liście, że odstąpienie od umowy jest konieczne „w celu zapewnienia integralności, bezpieczeństwa, uczciwości i sprawiedliwości” loterii. Terminale zostały usunięte ze sklepu Campbellton i trzech innych należących do tej samej korporacji.

Śledczy NBC 6 odkryli, że w innych punktach sprzedaży nadal buczą maszyny, których losy były sprzedawane za pośrednictwem internetowych serwisów loteryjnych.

Prawo stanu Floryda zezwala, aby ktoś mógł wejść do sklepu i kupić bilet komuś innemu. Gdyby tak nie było, pule Powerball w biurach należałyby do przeszłości. (autor miał na myśli grę grupową organizowaną w biurach pracowniczych – przyp. red.) Jednak na Florydzie nie można kupić losu na loterię przez Internet.

Loteria twierdzi, że decyzja o rozwiązaniu umowy ze sprzedawcą detalicznym czasami zależy od tego, jak dobrze może udowodnić, że właściciel lub jego pracownicy pomagają internetowym punktom loteryjnym.

Rozważmy na przykład Pine Island Chevron w Davie. (stacja benzynowa – przyp. red.)

Sprzedano tam trzy zwycięskie losy Powerball o wartości 1 miliona dolarów, które ostatecznie zostały zakupione na TheLotter.com.

Jeden ze zwycięzców wziął udział w losowaniu rekordowej kwoty 1,6 miliarda dolarów, które odbyło się w styczniu 2016 r.

Analiza danych loterii przeprowadzona przez NBC 6 wykazała, że Chevron był najbardziej dochodowym punktem sprzedaży Powerball w stanie, ponieważ jackpot rósł w ciągu 10 tygodni poprzedzających sprzedaż zwycięskiego losu. W tym okresie sklep sprzedał bilety Powerball o wartości ponad 1 miliona dolarów; drugi najbardziej oblegany outlet, City Discount, położony niecałe 1,5 km dalej w Cooper City, sprzedał w tym okresie za 435 000 dolarów.

Dzień po pojawieniu się Dominguez Canto w Tallahassee, florydzka ochrona loterii zorientowała się, że stacja Pine Island Chevron sprzedała zwycięskie losy, które trafiły do klientów TheLotter – wysłała więc tam agenta, aby zbadał sprawę.

„Wcześniejsze raporty sprzedaży wskazują, że poprzednio korzystali oni z witryny TheLotter do sprzedaży losów na loterię na Florydzie” – podsumował śledczy. Dodał jednak, że nie ma dowodów na to, że aktualny właściciel „jest obecnie zaangażowany w jakąkolwiek działalność, która zagroziłaby jego kontraktowi na Florida Lottery”.

Właściciel, Isaac Golan, powiedział NBC 6, że nieświadomie wydrukowane tam bilety zostały sprzedane za pośrednictwem internetowych serwisów loteryjnych.

Zapytany, dlaczego podczas szaleństwa Powerball w latach 2015–2016 sprzedał tak wiele biletów – ponad dwa razy więcej niż ktokolwiek inny na Florydzie, w tym w dużych sklepach w pobliżu granicy z Alabamą – odpowiedział: „No cóż, jestem dobrym biznesmenem , nie wiem co powiedzieć.” 😀

Powiedział także, że ochrona loterii nigdy nie przepytywała go o to, w jaki sposób losy wydrukowane w Davie zakończyły się sukcesem trzech milionowych zwycięzców z Wielkiej Brytanii, Salwadoru i Australii, którzy kupili je za pośrednictwem TheLotter.com

Ochrona loterii również błędnie zauważyła, że Golan nie był właścicielem sklepu, kiedy w 2016 r. sprzedano dwa losy. Golan powiedział – co potwierdzają publiczne źródła informacji – że kupił go w 2013 r., a nie w 2017 r., jak stwierdziła w swoim raporcie ochrona loterii.

Bez żadnego dowodu, (prawdopodobnie) pracownicy byli w aktywnej zmowie z loterią internetową, stan w dalszym ciągu zezwala na sprzedaż biletów w Pine Island Chevron.

Inaczej jest w Hollywood, gdzie w 2017 r. rozwiązano umowę na loterię z firmą Perfect Liquor and Wine, po tym jak ochrona wykryła, że bilety tej firmy są sprzedawane na innej stronie pośrednika internetowego.

Podczas wizyty ochrony w lutym 2017 r. menadżer przyznał, że kurierowi dostarczał stosy kuponów do terminala. Kurier płacił mu przedpłaconą kartą debetową.

Ochrona loterii przejęła kartę i odkryła, że w ciągu ubiegłych trzech lat na karcie zdeponowano 1,7 miliona dolarów.

To wystarczyło, aby loteria odebrała licencję, jednocześnie pozwalając innemu sklepowi tej samej firmy na dalszą sprzedaż biletów w Tamarac – pod warunkiem, że menadżer z Hollywood nie pracuje w lokalizacji Tamarac.

Jedynym pewnym zwycięzcą na loterii jest państwo (lub stan – przyp.red.) – które osiąga miliardowe przychody – i sprzedawcy detaliczni, którzy otrzymują 5% prowizji od sprzedaży. Według danych loterii, Pine Island Chevron otrzymał ponad 600 000 dolarów prowizji w latach 2013–2017.

W oświadczeniu dla NBC 6 loteria stwierdziła, że „przestrzega prawa. Umowy sprzedawcy detalicznego z loterią zawierają wymagania i zakazy, które mogą zabraniać prowadzenia interesów z usługami kurierskimi, takimi jak TheLotter, w zależności od modelu biznesowego firmy kurierskiej. Jednakże prawo stanu Floryda nie zabrania ogólnie usług kurierskich.”

Jeśli ustawodawca zaproponuje zmianę prawa, loteria oznajmiła: „Będziemy szczęśliwi mogąc współpracować z ustawodawcą w tej kwestii”.

Komentarz redakcyjny JakWygraćWLottoPrzezInternet.pl

Absurdalna legislacja to nic nowego,. nie tylko w USA, ale na całym świecie. W końcu autorami prawnych paragrafów są mylni ludzie. W tym przypadku absurd sprowadza się do zabawnego faktu, że Amerykanie muszą stać w długich kolejkach do kolektur (zakaz kupna przez Internet), aby wysłać kupon własnych rodzimych loterii a obcokrajowcy z całego świata wygodnie, po paru szybkich kliknięciach, uczestniczą w ich loteriach i jeszcze wygrywają. Nie wiem dlaczego, ale mnie to bawi ;D

Z aktualnej oferty Lottera (2023r) wynika, że tylko największe loterie zostały dopuszczone do internetowej sprzedaży zakładów, czyli PowerBall i Mega Millions plus loterie odważnego stanu Texas 😉 Pozostałe stany jakby nie rozumiały kto tu naprawdę zarabia, albo ja czegoś nie rozumie – może chodzi o ból d… jak wygrywa gracz zagraniczny. Jedno jest pewne – temat jest ciekawy i wymaga głębszej analizy, która wkrótce nastąpi.

Piotr W Lip.ski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *