Spis treści: Polityczny, emocjonalny wstęp | Blokada TheLotter | Ominięcie blokady – VPN / TOR / DNS | Co wybrać? VPN, TOR czy DNS? | Szybka konfiguracja prywatnego DNS: Windows, Android, iPhone, macOS, Router, Przeglądarka | Alternatywne serwery DNS | Weryfikacja wprowadzonych zmian | Zakończenie
Muszę przyznać, że świat polskiej polityki jest wyjątkowo kolorowy, ale w tym przypadku bogactwo barw nie jest nacechowane pozytywnie. Osobiście uważam się za centrowca popierającego rozsądną legislacje, zarówno w wykonaniu wolnościowych liberałów jak i tradycyjnych konserwatystów.
Jednak w niepełnosprawnych rządach pisiorów obiektywne i rozsądne prawodawstwo jest jak elokwencja ich czołowych przedstawicieli – trudno ją dostrzec. Niestety także branża lotto oberwała odłamkiem deficytu logiki u decyzyjnych elyt.
Od pewnego czasu odnoszę wrażenie, że obecną partię rządzącą wybrał ktoś inny, tak jak Trumpa w USA czy euroexodus w UK. Silnie promowana socjotechnika w mediach społecznościowych i manipulacja nieświadomymi masami staje się łatwiejsza niż kiedykolwiek. Niby dlaczego ten scenariusz nie został zrealizowany w Polsce, tak ważnej w światowej geopolityce?
TleLotter.com niedostępny z terenu Polski…
19 lutego 2018 domena TheLotter.com i pochodne zostały wpisane na listę domen oferujących gry hazardowe niezgodnie z ustawą ↓
Zamiast…
Zamiast umożliwić działalność w Polsce globalnym pośrednikom lotto i chętnym loterią zagranicznym, postanowiono zdławić możliwość wygodnego uczestnictwa poprzez Internet, co i tak zostało zrobione w sposób niekompetentny.
Zamiast dbać o wolność i tworzyć nowoczesne ustawodawstwo podążające za technologią, postawiono na zamordyzm i blokady jakże przypominające realia peerelu.
Zamiast czerpać zyski z opodatkowania zagranicznych firm, postawiono na państwowy monopol, który w pakiecie wygenerował niechęć polskich graczy lotto korzystających z międzynarodowych pośredników online.
… a może dostępny? Jak wejść na TheLotter.com?
Aktualnie korzystanie z TheLotter można przywrócić na 2 sposoby:
- uruchomić VPN (Virtual Private Network) lub TOR (The Onion Router), które umożliwiają łączenie się z siecią z innego kraju lub
- zmienić adresy serwerów DNS (Domain Name System) na swoim urządzeniu.
Co wybrać? VPN, TOR czy DNS?
Jeśli do tej pory nie korzystałeś z VPN lub TOR to szybka zmiana DNS w zupełności wystarczy. Taki zabieg dodatkowo przyspieszy działanie Internetu, poprawi prywatność i automatycznie zablokuje niektóre reklamy.
UWAGA. W przypadku zmiany DNS na urządzeniach z Androidem może się zdarzyć, że aplikacje sklepowe jako jeden wielki zbiór reklam przestaną działać, co w trakcie płatności przy kasie i skanowaniu kodu kreskowego karty klienckiej wzbudzi zbędną frustracje w kolejce 😉
Sprytnym rozwiązaniem jest zrobienie zrzutu ekranu kodu karty i zmiana nazwy tego pliku na nazwę sklepu, żeby szybko znajdować go w galerii zdjęć.
VPN/TOR
W przypadku VPN/TOR konieczne jest zainstalowanie dodatkowego programu (np. szeroko polecany Proton VPN) lub wtyczki/rozszerzenia do przeglądarki albo wykorzystanie przeglądarki z wbudowaną funkcją VPN/TOR (np. Brave). Sieć TOR jest darmowa, VPN także, ale w wersji bezpłatnej posiada ograniczoną listę serwerów krajowych jak np. wspomniany Proton VPN.
DNS
Natomiast zmiana adresów DNS polega na dodaniu adresów szybkich i prywatnych serwerów DNS w ustawieniach połączenia sieciowego. W poniższych przykładach wykorzystamy najpopularniejsze adresy od Cloudflare.
Windows
Menu Start > Ustawienia > Sieć i Internet > W sekcji zaawansowane wybrać Zmień opcje karty > Ethernet (połączenie przewodowe) i WiFi (połączenie bezprzewodowe) – prawym przyciskiem myszy kliknąć ten sposób łączenia się z siecią, który wykorzystujemy i wybrać Właściwości > Zaznaczyć Protokół internetowy w wersji 4 (TCP/IPv4) i kliknąć poniżej Właściwości > Zaznaczyć Użyj następujących adresów serwerów DNS i wpisać:
- Preferowany adres DNS: 1.1.1.1
- Alternatywny adres DNS: 1.0.0.1
Na koniec kliknąć OK
Android
Instrukcja dotyczy Androida od wersji 9 wzwyż. Ze względu na mnogość nakładek producenckich modyfikujących androidowskie menu najłatwiej wykorzystać wyszukiwarkę, ale po kolei…
Ustawienia > w górnym pasku wyszukiwania wpisać dns > wybrać Prywatny DNS > Spośród 3 opcji: Wyłączony, Automatyczny, kliknąć trzecią Podany DNS, Nazwa hosta dostawcy prywatnego DNS lub coś podobnego > wpisać:
- one.one.one.one
- lub alternatywnie: 1dot1dot1dot1.cloudflare-dns.com
Na koniec kliknąć Zapisz
iPhone
Niestety ugryzione jabco znowu prezentuje dziwaczne utrudnienia – zmiany adresów DNS trzeba wprowadzać osobno dla każdej sieci WiFi i nie działają one dla połączeń komórkowych. Jedyne pocieszenie to zainstalowanie aplikacji Cloudflare z oficjalnego sklepu, która imitując VPN powinna działać cały czas poprawnie. Poniżej instrukcja ręczna:
Ustawienia > WiFi > Obok wybranej sieci kliknąć literkę i > Wybrać konfigurację DNS > Zmienić z automatycznej na manualną > Wybrać Dodaj serwer i wpisać adres prywatnego serwera DNS, który wybraliśmy > Na koniec Zatwierdź.
macOS
Preferencje systemowe > W sekcji Sieć wybrać Zaawansowane i zakładkę DNS > W polu IPv4 należy wpisać wybrany adres prywatnego DNS.
Router
Zmiana adresów DNS na routerze poprawi prywatność wszystkich urządzeń podłączonych do sieci domowej. Ze względu na mnogość routerów dostępnych na rynku, poniższa instrukcja jest uogólniona.
Wystarczy dostać się do ustawień routera poprzez http://192.168.1.1 lub http://192.168.0.1, zalogować się (standardowy login i hasło powinno być na nalepce na routerze), przeszukać dostępne opcje i analogicznie zmienić adresy na prywatne DNS (stare warto gdzieś zapisać na wszelki wypadek). Zatwierdzić zmiany, a w razie konieczności zrestartować router. W razie problemów powinna pomóc instrukcja danego routera – drukowana dołączona do sprzętu lub cyfrowa dostępna w Internecie.
Przeglądarka www
Ten sposób zmiany DNS dotyczy tylko jednego programu, nie jest on globalny jak w przypadku zmian w systemie operacyjnym lub na routerze. Znowu mając na uwadze różne dostępne przeglądarki najwygodniej będzie wykorzystać wyszukiwarkę. Dlatego po wejściu w Ustawienia danej przeglądarki wystarczy w polu wyszukiwania wpisać dns i potrzebne opcje powinny być od razu widoczne. Dotyczy Chrome, Firefox, Brave, Microsoft Edge i innych przeglądarek bazujących na silniku Chromium.
Alternatywne serwery DNS od innych firm:
- Quad9: dns.quad9.net (9.9.9.9)
- AdGuard: dns.adguard.com (94.140.14.14 lub 94.140.15.15). Oferuje lepszą blokadę reklam po wyczyszczeniu cache DNS w opcjach Chrome.
Weryfikacja zmian DNS
Po wszystkim warto sprawdzić czy nowe adresy DNS trybią jak należy. Testy można przeprowadzić np. na tych stronach: https://browserleaks.com/dns lub https://dnsleaktest.com/
Co dalej?
Dla przypomnienia i uzupełnienia, 2 stare artykuły o legalności zagranicznych loterii w Polsce:
Pozostaje nadzieja, że kiedyś regulacje internetowe nie będą ingerować w wolność wyboru, że skończy się partykularna polityka państw, że ktoś spojrzy na Świat i Internet jak na synergiczną i współdziałającą całość, jak na jeden naród, naród Ziemian z identycznymi pragnieniami.
Za bardzo odleciałem? Być może, ale nikt nie przebije pisiorowego stanu umysłu 😉
Aktualizacja 8.11.2023: Wybory parlamentarne dały zwycięstwo opozycji i rekordową, ponad 70%-ową frekwencje. Jednak pisowski prezydent Duda w pierwszej kolejności misję tworzenia rządu powierzył premierowi Morawieckiemu, który po 8 latach nieudolnych rządów nie posiada niezbędnej zdolności koalicyjnej 😀 Tym samym, jest szansa na coś bliżej normalności…
Ubecka dyktatura