Odpowiedź na tytułowe pytanie jest oczywistą oczywistością – dobrze zarządzana wygrana pierwszego stopnia w lotto, podnosi status społeczny i standard życia szczęśliwca…
…jego rodziny i przyszłych pokoleń. Dlatego o wygranej w lotto marzy każdy świadomy człowiek żyjący we współczesnym, konsumenckim otoczeniu. Jednak wysoka wartość gier liczbowych jest znana od dawna…
Obecna pozycja Chin to nie przypadek – ten naród ma coś w sobie, co wyróżnia go na tle innych nacji… i nie chodzi o ustrój polityczny. Chińczycy wznosząc Wielki Mur dofinansowywali jego budowę z gry podobnej do naszego współczesnego Multi Multi, a działo się to już 3500 lat temu. Natomiast w Cesarstwie Rzymskim jeden z władców zakazał udziału w loteriach liczbowych niższym klasom społecznym w obawie zrodzonej popularności z wygranej gry.
Pierwsza oficjalna, europejska loteria powstała w 1443 roku i od tamtej pory powstaje ich coraz więcej na całym świecie. Często loterie narodowe stanowią jedyną legalną formę hazardu w danym kraju. Lotto w Polsce od 1957 roku organizuje Totalizator Sportowy, który część ceny każdego zakładu przekazuje Ministerstwu Sportu i Kultury.
Paradoksalnie, lotto oprócz ogromnej gotówki niesie ogromne niebezpieczeństwa, których każdy gracz powinien być świadom.
Przykazania lottomaniaka
1. Nie wolno ulegać emocjom! Jeśli tak się stanie najczęściej dochodzi do zmiany przyjętej taktyki, dodatkowych kosztów lub błędów w założeniach. Należy samodzielnie ustalić sztywne zasady gry i się ich bezwzględnie trzymać.
2. Lotto jest tak skonstruowane, aby przynosić zysk organizatorowi – to Ty ryzykujesz pieniądze! Im szybciej to zaakceptujesz, tym lepiej. Wymagane jest właściwe, czyli dojrzałe nastawienie do gry. Każda wygrana zostanie wypłacona, ale nikt nie odda przegranych pieniędzy. Trzeba zachować dystans, żeby nie wpaść w nałóg.
Zgodnie z rachunkiem prawdopodobieństwa szanse na trafienie:
– 3-ki to 1 do 57 (koszt = 3zł (1zakład) x 57 = 171 zł za gwarancję wygrania około 20zł)
– 4-ki to 1 do 1 032 (3zł x 1032 = 3096zł za gwarancję wygrania około 240zł)
– 5-ki to 1 do 54 201 (3zł x 54 201 = 162 603zł za gwarancję wygrania około 5300zł)
– 6-ki to 1 do 13 983 816 (3zł x 13 983 816 = 41 951 448zł za gwarancję wygrania 2 000 000zł bez kumulacji)
Powyższe wyliczenia wyraźnie uwidaczniają głównego beneficjenta gry lotto.
3. Lepszy wróbel w garści, niż gołąb na dachu. Cel gry w postaci głównej wygranej jest wyjątkowo ambitny i trudny do zrealizowania. Wielu graczy skupia się na mniejszych wygranych, które są częstsze i tańsze.
4. Jednorazowo płatne systemy tylko dla osób ze sporym kapitałem! Systemy typu ZOOM czy PROGRESJA gwarantują wygrane, jednak ich prowadzenie może się przedłużyć, co wymaga niemałych środków pieniężnych. Dlatego są płatne, bo ich dystrybutorzy potrzebują kapitału na prowadzenie gry!
5. Gra w grupie jest najkorzystniejsza! Kluczowe zalety gry zespołowej to rozłożenie kosztów, zmniejszenie poziomu ewentualnej straty, zwiększenie prawdopodobieństwa poprzez kupowanie większej ilości zakładów, dysponowanie większym kapitałem, co umożliwia wdrażanie strategii nie możliwych w grze indywidualnej.
6. W typowaniu pomaga analiza statystyk historycznych! Im głębiej w przeszłość, tym lepiej.
7. Najbardziej prawdopodobne zdarza się najczęściej, a najmniej prawdopodobne – najrzadziej. Umiejętność posługiwania się rachunkiem prawdopodobieństwa jest bardzo pomocna w grze lotto.
8. Uwaga na łatwo przyszło, łatwo poszło, czyli lotto szczęścia nie daje! Spora część milionerów z przypadku po krótkim czasie od wygranej zostaje bez grosza. Dzieje się tak, ponieważ nagły i nie uzasadniony przypływ ogromnej gotówki wywołuje powstanie dużego dysonansu między poziomem inteligencji finansowej szczęśliwca, a jego poziomem zamożności.
W takie sytuacji nowy milioner zrobi absolutnie wszystko (najczęściej nieświadomie), aby tę różnicę zniwelować i odzyskać stan, w którym znajdował się przez większość swojego życia – scenariuszy jest kilka: bezsensowna i nieposkromiona konsumpcja, pożyczki rodzinne, pazerni doradcy finansowi czy wyjątkowe okazje inwestycyjne. Najczęściej w ciągu roku po milionach pozostaje tylko wspomnienie, a często nawet dodatkowe długi.
Artykuł pierwotnie opublikowany 24.09.2012 w serwisie eioba.pl (obecnie justpaste.it)
https://justpaste.it/dlaczego-lotto-kusi-tylu-graczy